Az erőteljes növekedés továbbra is a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklus forrásaiból finanszírozott fejlesztéseknek, a vállalkozások kapacitásbővítésének, valamint a lakás- és egyéb ingatlanberuházások élénkülésének köszönhető - tette hozzá a jelentés.
    
Tavaly a gépberuházások 12,8, az építési beruházások 21,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az éves beruházások 56 százalékát teljesítő, legalább 50 embert foglalkoztató vállalkozások körében 13,8, a 13 százalékát adó költségvetési szervezeteknél 59,2 százalékkal emelkedett a beruházási teljesítmény.
    
A feldolgozóiparban 7,3, az útépítéseket is magába foglaló szállítás, raktározás területén 24,1 százalékkal, az ingatlanügyleteknél 22,5 százalékkal nőtt a beruházások volumene, és ez a három ágazat 60 százalékát adta az összes tavalyi beruházásnak. A szálloda- és étterembővítéseket és felújításokat is tartalmazó idegenforgalmi beruházások 29,1 százalékkal nőttek. Az építőiparban 11,2 százalékkal több beruházás készült el, mint 2016-ban.
    
A beruházások értéke tavaly 6439,6 milliárd forintot tett ki, a nominális érték 20,2 százalékkal nagyobb az előző évinél. A beruházások több mint egyharmada, 35,6 százaléka a negyedik negyedévben valósult meg, míg az első félévben csak kevesebb, mint 40 százalék volt az arány.
    
A tavalyi év negyedik negyedében a feldolgozóiparban már csak 1,9 százalékkal nőttek a beruházások az előző negyedévi 7,1 és az egy évvel korábbi 12,6 százalékos ütemet követően. A építőiparban viszont a harmadik negyedévi 16,4 százalékról 18,5 százalékra gyorsult a növekedés üteme.
    
A szállítás-raktározásban is 4,2 százalékra fékeződött a beruházások növekedési üteme az első kilenc hónap 38,6 százalékos emelkedését követően. A kereskedelem, gépjárműjavítási üzletágban a negyedik negyedévi beruházások 8,8 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbiaktól, amikor viszont 35,5 százalékos ütemet ért el. Az ingatlanügyletek terén viszont 39,7 százalékon az év utolsó három hónapjában tetőzött a beruházások növekedési üteme.
    
A nagyrészt közösségi finanszírozású területeken - amelyek összesített részesedése meghaladta a beruházások egytizedét -, elsősorban az uniós forrásból történő fejlesztések következtében, az átlagot jóval meghaladó mértékben bővültek a beruházások. A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén a negyedik negyedévben 78,4, az egész évben 65,2 százalékkal haladta meg a beruházások volumene az egy évvel korábbit.
Az oktatásban - főként a felsőoktatáshoz kötődő fejlesztések miatt - 71,9, a humán-egészségügyi, szociális ellátásban - elsősorban a fekvőbeteg-ellátáshoz kötődően - 59,3 százalékkal nőttek a beruházások 2016 negyedik negyedévéhez, és 67,1 százalékkal, illetve 66,1 százalékkal az egész évet tekintve.