Őri László alpolgármester az MTI-hez a szavazás előtt eljuttatott közleményében azt írta: azért döntöttek a korábbi szabályozás felülvizsgálatáról, mert Pécsen mintegy 1600 "várhatóan tisztességesen fizető" rászoruló család vár arra, hogy beköltözhessen a meglévő és használatba vehető városi tulajdonú lakások egyikébe.
    
Mindezt - hangsúlyozta - az hátráltatja, hogy eközben több százan vannak olyanok, akik évek óta nem fizették meg a bérleti díjat. Sok tízmillió forintos közüzemi tartozást halmoztak fel, az ingatlant lelakták, és "több esetben a közösségi együttélés legalapvetőbb szabályainak betartására is képtelenek" - tette hozzá.
    
Az alpolgármester úgy fogalmazott: "nem elfogadható és igazságtalan, hogy a renitensek visszaéljenek a város jóindulatával, a bérleti díjtartozásaikat és közüzemi számláikat helyettük a tisztességesen fizetők és a pécsi polgárok egyenlítsék ki".
    
Őri László jelezte: az új szabályozással még nagyobb hangsúlyt fektetnek azon rászorulók megsegítésére, akik bérlakásra várnak, és várhatóan nem okoz komolyabb megterhelést nekik, hogy ezért "a minimális bérleti díjat rendszeresen megfizessék".
    
A rendeletmódosítás szerint előnyt élveznek az önkormányzati lakáshoz jutásnál azok, akiknek van erkölcsi bizonyítványuk és nincs közüzemi tartozásuk - emelte ki az alpolgármester, aki további célként jelölte meg, hogy a bérlakások megőrizzék állapotukat, illetve megújulhassanak.
    
A közleményben arra is kitért, hogy az új szabályozás változatlanul hagyja a bérleti díjakat, így az igénylők továbbra is "a piaci ár töredékéért" kaphatnak lakásokat. A bérleti díjak átlagosan 13 600 forintos havi összeget tesznek ki - ismertette.
   
Az előterjesztés egyórás vitájában elhangzott, hogy az új szabályozás szerint felmondhatnak azoknak, akiknek hat hónapnál hosszabb idejű lakbértartozásuk van.
    
A közgyűlés 21 igen szavazattal, 4 tartózkodás mellett fogadta el a rendeletmódosítást.