Pécs abban is egyedülálló az országban, hogy a forradalom leverése után még sokáig tartották magukat a hegyekben, erdőkben a Mecseki Láthatatlanok. Ennek előzménye az, hogy 1956. november 4-én a 6-os úton bevonuló szovjet csapatok komolyabb ellenállás nélkül elfoglalták a várost.

A hír elterjedt Pécsen, ezért sokan a Mecsekbe mentek; a több száz főből álló csapat, csekély módon felfegyverkezve felvette a harcot a leigázókkal szemben. Szabadcsapatokká szerveződtek, úgy 30-40 fős közösségekké, külön-külön vezetőkkel - de ők is elveszették a túlerővel szemben a harcot november 22-én. Sokan közülük külföldre menekült a megtorlás elől, másokat elért a kommunista diktatúra bosszúja, volt akivel a fejlövés végzett a harcok során.

Emlékezetes akciójuk volt a pécsváradi rendőrőrs, és a 6-os úton két viadukt megtámadása is, de lőttek ki tankot is.

Az 1956-os forradalom pécsi önkormányzat által szorgalmazott emlékmű koncepció szerint a köztéri szobor szabálytalan formáival, egyedi „vörös tardosi mészkő” anyagával, szabálytalanul illeszkedő idomaival jelképezné a pécsi hősök egyedi harcmodorát. A műalkotás ta Tettyén helyeznék el, hiszen ez egyben utalna a mecseki erdőkben megbújó hősökre is. Az emlékmű ünnepélyes felavatására idén november 22-én kerülne sor.

A pécsi önkormányzat jövő héten felavatja Kubicza János lakóházán azt emléktáblát is, amely a pécsi szabadságharcosok egyik vezetőjének állít emléket. Október 23-án pedig ünnepi közgyűlésen adják át a város általalapított Szabadság-díjat is.