Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke a rendezvény hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az első pillanattól felvállalták a nemzetiségi színházak ügyét, szoros kapcsolatot ápoltak a színházakkal. Mint mondta, öröm számukra, hogy a Nemzeti Színház második alkalommal adhat otthont a fesztiválnak.
    
Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár kiemelte, hogy a Magyarországon élő, nyelvükért, kultúrájukért, megmaradásukért küzdő 13 nemzetiség számára szimbolikus jelentősége van annak, hogy a nemzet színházában adhatják elő darabjaikat. Mint mondta, a fesztivált 10 millió forinttal támogatták.
    
Kiemelte: a tavalyi évben elindulhatott a Pécsi Horvát Színház működése, amely 650 millió forintból újult meg. „Nemcsak Pécsnek, nemcsak a horvát közösségnek, hanem egész Magyarországnak büszkesége lehet ez a színház” – fogalmazott.
    
Mint mondta, a következő hónapokban öt nemzetiség hat színházát összesen 110 millió forinttal fogják támogatni. Ez az a nemzetiségi politika, az a kultúrpolitika, amely a nemzetiségek megmaradását segíti – hangsúlyozta.
    
Csasztvan András, a szarvasi szlovák Cervinus Teátrum vezetője, a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetség elnöke elmondta: az előadások a Nemzeti Színházban a Gobbi Hilda Színpadon, a Kaszás Attila Teremben és a Bajor Gizi Szalonban láthatók.
    
Kiemelte, hogy a rendezvény március 25-én a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadásával kezdődik: a beregszászi társulat Csehov egyfelvonásosaival érkezik a fesztiválra. A megnyitót 26-án tartják, majd a Pécsi Horvát Színház és a bolgár Malko Teatro produkcióját mutatják be. Mint mondta, március 29-én például öt produkciót láthat a fesztivál közönsége.
    
A hat nap részletes programja a Jelen/Lét Fesztivál honlapján és a Nemzeti Színház honlapján is megtalálható.
    
A Magyarországi Szerb Színház kezdeményezésére, a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetséggel közös szervezésben megvalósuló, március 30-ig tartó fesztiválon a nézők szerb, bolgár, horvát, roma, örmény, szlovák, német és görög kisebbségek társulatainak előadásait láthatják magyar nyelven, vagy magyar felirattal.
    
A fellépők között van a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház, a Pécsi Horvát Színház, a bolgár Malko Teatro, a Magyarországi Szerb Színház és a szarvasi szlovák Cervinus Teátrum mellett a Magyarországi Nemzetiségek Színházi Társulata, a szekszárdi Deutsche Bühne Ungarn, a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, az Amfitheatro Görög Nemzetiségi Színház, a Vertigo Szlovák Színház, a Karaván Színház, a CinkaPanna Cigány Színház, az Artashat Örmény Nemzetiségi Színház és a Romano Teatro.