A cinikusan csak kicsi munkának, málenkij robotnak még mindig nem tudni, hogy hány áldozata volt. A Szovjetunió által a II. világháború alatt és után szervezett kényszer-munkatáborokban sok tízezer embert hurcoltak el.

A Vörös Hadsereg 1944. december 22-én kiadott parancsa értelmében összegyűjtötték az az elsősorban német nevű férfiakat 17-től 45 éves korig és a nőket 18-tól 30 éves korig. A becslések szerint nagyjából 300 ezer embert vittek el csak a származásuk miatt a Szovjetunióba. Közülük 66 ezren soha nem tértek vissza.  1944-45 fordulóján.

Az internálások Baranya megyében főként a délebbi településekről, továbbá Pécsről és Siklósról történtek.  A gyűjtőpont a pécsi Lakits laktanya volt, ide szállították az embereket, majd vonattal továbbvitték őket. Pécs most emléktáblával adózna előttük.

"A város régi adósságát törleszti azzal, hogy a szörnyűségeket, embertelenséget elszenvedő áldozatoknak emléket állít és egyben tiszteleg előttük. Az elhurcolt honfitársainkról hosszú évtizedekig, a kommunista diktatúra ideje még beszélni sem lehetett, így utólag nagyon nehéz rekonstruálni a történteket, de éppen ezért is fontos, hogy mindenképpen fejet hajtsunk előttük" - mondta Őri László, Pécs alpolgármestere. 

Pécs önkormányzata együttműködésben a „málenkij robotot, és annak körülményeit kutató civil szervezettel, a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Körével emlékmű felállításával kíván méltón megemlékezni a meghurcoltakra és elhunytakra, továbbá a szovjetek által véghezvitt rémtettekre annak érdekében, hogy miként a Holokauszt, úgy szovjet lágerek története se merüljön feledésbe.

 

A tervek szerint az emlékművet jövő januárban avatnák fel,  a vasúti pályaudvar szomszédságában, hiszen innen indultak el a tehervagonok kelet felé, ahonnan sokaknak már nem volt visszaút. Az önkormányzat az emlékmű felállítására közel négymillió forintos pályázatot nyújtott be.