Az önkormányzat rendelete szerint a pécsi közgyűlés – illetve annak illetékes testülete – dönt arról, hogy a városban hova, hogyan és kiről kerülhetnek ki szobrok, emléktáblák. A pécsi közgyűlés pedig mindig mérlegeli azt, hogy mennyire méltó a város múltjához az adott személy élete és tettei. Egy döntés-előkészítő dokumentum szerint Pécsen Cseke Lajos számára készülne emlékasztal. 

Cseke Pál, a 2013-ban elhunyt muzsikus 1946-ban született Csorváson és szülei zenészek voltak, többnyire vándor színtársulatoknál dolgozott, amíg végül Pécsett, az akkori Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződve letelepedtek. 

A fiú hétévesen hegedűn kezdte meg tanulmányait, majd tinédzserként már sokan ismerték, így lett Pécs közkedvelt gitárosa. Részt vett a 1968-as „Ki mit tud”-on, majd a 60-as évek pécsi nagy generációjának vezéregyénisége lett. Több jó nevű, országosan is elismert zenekar vezetője, tagja volt, így a nevéhez fűződik a Phantom, a Rák, a Cseke és Funny Fools is. Később sora lépett fel az akkoriban virágzó pécsi bárok színpadán. 

Később a Pécsi Nemzeti Színháztól kapott még négy felkérést is, hogy a zenekarával muzsikáljon a Képzelt riport egy amerikai pop-fesztiválról, a  Pepsi, a Cigánylány és a Chicago musicalek alatt. 

Cseke Pált rengetegen ismerték a városban, bár már az ő korosztálya is 60 éven túl van bőven, így egyre kevesebben élnek már társai, ismerősei, barátai közül. Egyikük, Szigeti Klára, maga kezdeményezte egy különleges emlékasztal felállítását, amelynek elkészítésének költségeit támogatók, adományozók bevonásával fedezi.

A Getto Tamás Ybl–díjas építész által tervezett - 55 centiméter magas, 60 centiméter széles, 120 centimétee hosszú alkotás - a Ferencesek utca 1. szám elé kerülne ki, az  az emlékasztalon az alábbi felirat szerepelne: Ebből a házból indult el Cseke Lajos gitáros, pécsi rock and roll király;1946-2013; What a wonderful world.  

Az önkormányzat várhatóan heteken belül dönt az emlékmű elhelyezéséről.