Az„Elsőként lakhatás” program gyakorlata az Egyesült Államokból indult el, majd Nyugat-Európát és a skandináv államokat is meghódította. Magyarországon újkeletű ez a szakmai koncepció, a klasszikus szociális munka felfogásától jelentősen eltérő.

A cél az, hogy az utcán élők minél hamarabb kijöjjenek a krízishelyzetből úgy, hogy lakásokat biztosítanak számukra, ne intézményi keretek között, hanem személyre szabottan segítsenek számukra. A témában az Emberi Erőforrások Minisztériuma tett közzé pályázati felhívást, amelyen most a város is szeretne forrásokat elérni.

Pécsen elsősorban az utcán élő, az intézményes ellátást elutasító hajléktalanokat vonnának be a várhatóan 2017-ben induló programba, és nagyjából 30-35 embernek segítenének. Képzéseket, foglalkoztatási támogatást adnának nekik, de különböző munkákat is kipróbálhatnának a rászorulók, és ha szükséges, akkor addiktológust, pszichológust is alkalmaznának a szociális munkások segítő munkája mellett.

A város tervei szerint az önkormányzat tulajdonában lévő, üresen álló, leromlott állapotú lakásokat tennének rendbe a pályázati forrásból, majd ezeket vehetnék igénybe a fedél nélküliek.

Decsi István alpolgármester közölte: a program célja az, hogy elősegítsék a hajléktalanok visszailleszkedését a többségi társadalomba, miközben lakhatást is kapnak. Mint mondta, a pécsi közgyűlésben is többször szóba került a fedél nélküliek problémája, vitát is szült, ugyanakkor mindenki egyetértett, hogy szeretnének segíteni nekik, különösen azoknak, akik ezt elfogadják és azt akarják, hogy jobbra forduljon sorsuk.

A projektre összesen 240 millió forintot szánnának, ebből 50-50 milliót ingatlanok felújítására, lakhatási támogatásra, további 50 milliót képzésekre és tanácsadásra fordítanak. 60 millióba kerülne a szociális munka és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások, szakmai segítségek, illetve 20 milliót emészthenének fel a rezsi, utazás költségei, a projektmenedzsmentre pedig 10 milliót áldoznának.